Badania genetyczne
Wiedza, w jaki sposób geny zmieniają naszą odpowiedź na składniki pokarmowe, umożliwia maksymalne wykorzystanie sposobu odżywiania w celu zapobiegania, a także leczenia różnych problemów zdrowotnych. Zindywidualizowana dieta w oparciu o wyniki badań genetycznych, może zapewnić optymalizację stanu odżywienia i uruchomić zasoby konieczne dla zapobiegania schorzeniom mającym związek z dietą.
Polimorfizmy, czyli różne warianty genów mogą wpływać na odmienną odpowiedź organizmu na określone składniki pokarmowe, takie jak cukry w mleku, gluten w pieczywie, kofeina w kawie oraz tłuszcze, białka i składniki mineralne zawarte w wielu innych produktach. Wszyscy znamy osoby, które nie tolerują laktozy lub nie mogą spożywać glutenu. Ponadto, niektórzy z nas mogą czerpać korzyść z ograniczenia spożycia kofeiny lub zwiększenia spożycia kwasów tłuszczowych omega 3, podczas gdy inni mogą stosować się jedynie do ogólnych zaleceń dotyczących spożycia każdego z nich.
Zmaksymalizuj wrodzony potencjał stosując plan
żywieniowy oparty o Twój kod genetyczny!
Badanie obejmuje panel 70 poliformizmów określających predyspozycje genetyczne dotyczące żywienia i sprawności fizycznej. Badanie zostało opracowane przez firmę NUTRIGENOMIX przy współpracy ze światowej klasy naukowymi autorytetami w dziedzinie nutrigenetyki.
Badanie jest dostępne w trzech wersjach do wyboru:
Wellness, Sport lub Fertility
Badanie jest dostępne w trzech wersjach do wyboru: Wellness, Sport lub Fertility
• Indywidualizuje zalecenia, uwzględniając zróżnicowanie genetyczne populacji,
• Wskazuje na potencjalnie nietolerowane składniki w diecie (kofeinę, gluten, laktozę),
• Określa skuteczność metabolizmu składników pokarmowych,
• Pozwala na optymalny wybór rodzaju, częstotliwości i intensywności treningu,
• Badanie wykonuje się tylko raz w życiu, ponieważ polimorfizmy genetyczne są niezmienne,
• Pobranie materiału do badania (śliny) jest bardzo proste i nieinwazyjne.
Kupując badanie otrzymujesz zestaw, który zawiera: wymazówkę do pobrania wymazu z jamy ustnej, tubę ochronną do transportu, kapsułkę pochłaniającą nadmiar wilgoci i instrukcję pobrania.
Wyniki są dostępne w ciągu 4 tygodni w formie elektronicznej, jak i wydrukowanego raportu.
Wystarczy jedno badanie, aby określić:
METABOLIZM SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH
Zrównoważony metabolizm jest zasadniczym elementem zdrowia i ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Predyspozycje genetyczne warunkują przekształcanie witamin z form nieaktywnych do form czynnych biologicznie, wchłanianie i transport międzykomórkowy składników odżywczych oraz zdolność organizmu do usuwania nadmiarów. Badanie polimorfizmów genetycznych może wskazać przyczyny niedoborów lub nadmiaru poszczególnych składników, pomimo prawidłowo zbilansowanej diety. Konsekwencją niedostosowania odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych może być zwiększona zapadalność na poważne choroby.
gen BCMO1 (metabolizm witaminy A)
gen FUT2 (metabolizm witaminy B12)
gen GSTT1 (metabolizm witaminy C)
geny CYP2R1 i GC (metabolizm witaminy D)
gen F5 (metabolizm witaminy E)
gen MTHFR (metabolizm kwasu foliowego)
geny HFE i SLC17A1 (przeładowanie żelazem)
geny TMPRSS6, TFR2 i TF (metabolizm żelaza)
gen GC (metabolizm wapnia)
ZDROWIE SERCOWO-METABOLICZNE
Główną przyczyną umieralności w Polsce i na świecie są choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Tak duża skala tego zjawiska wymaga wdrożenia nowych strategi zapobiegania tym chorobom, poprzez włączenie np. prewencji opartej o badanie kodu genetycznego, które pozwoli na otrzymanie informacji o predyspozycjach do zachorowania. Badając warunkowany przez geny metabolizm elementów diety takich jak kofeina, sód, nasycone kwasy tłuszczowe czy kwasy tłuszczowe omega 3 w panelu sercowo-metabolicznym, możemy oszacować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze czy zawał mięśnia sercowego.
gen CYP1A2 (metabolizm kofeiny)
gen TCF7L2 (ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2)
gen ACE (ryzyko nadciśnienia tętniczego)
gen NOS3 (metabolizm trójglicerydów i kwasów omega 3)
gen APOA2 (metabolizm nasyconych kwasów tłuszczowych i ryzyko otyłości)
KONTROLA MASY CIAŁA I SKŁAD ORGANIZMU
Redukcja i utrzymanie prawidłowej masy ciała zależą nie tylko od aktywności fizycznej i ograniczeń żywieniowych, ale również od uwarunkowań genetycznych. Wykazano, że polimorfizmy genetyczne wpływają na szlaki metaboliczne tłuszczów, węglowodanów i białek, ingerując m. in. w tworzenie się tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej oraz zaburzenia glikemii.
gen UCP1 (gospodarka energetyczna organizmu)
gen FTO (wpływ aktywności fizycznej i podaży białka na metabolizm)
gen TCF7L2 (metabolizm tłuszczu)
gen PPARγ2 (metabolizm jednonienasyconych kwasów tłuszczowych)
NIETOLERANCJE POKARMOWE
Nietolerancja niektórych składników pokarmowych może mieć podłoże genetyczne i ujawnić się w każdym wieku. Warto wykonać badanie predyspozycji genetycznych do nietolerancji glutenu i laktozy już na wczesnym etapie życia, aby uniknąć ciężkich objawów jakie mogą powodować.
gen MCM6 (nietolerancja laktozy)
geny HLA (nietolerancja glutenu)
NAWYKI ŻYWIENIOWE
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nawyki żywieniowe to nie tylko nasze przyzwyczajenia wypracowane przez lata, ale także wynik zakodowanych w naszych genach informacji. Szczególnie upodobanie do smaków tłustego i słodkiego czy podjadanie między posiłkami nie zawsze wynikają tylko z naszego zmęczenia i złego nastroju. Świadomość o polimorfizmach genetycznych może modulować nasze złe nawyki żywieniowe, przekładając się na spożywanie mniejszej ilości słodyczy i tłustych przekąsek, co może korzystnie wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną.
gen CD36 (percepcja smaku tłuszczu)
gen GLUT2 (percepcja smaku słodkiego)
gen MC4R (podjadanie między posiłkami)
gen AMY1 (trawienie skrobi)
ĆWICZENIA I SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA
Osiągnięcia sportowe nie zależą jedynie od intensywnej pracy, dyscypliny czy zaangażowania. Predyspozycje genetyczne mogą warunkować nastawienie i motywację do ćwiczeń, a nawet tolerancję bólu. Geny warunkują również budowę ścięgien, masę mięśniową i zdolność mięśni do wykorzystywania tlenu, co ma wpływ na efektywność wysiłku wytrzymałościowego lub osiąganie dobrych wyników w działaniach siłowych. Wyniki badań genetycznych pozwalają zoptymalizować proces treningowy i zwiększyć możliwości regeneracyjne osób regularnie uprawiających sport.
gen BDNF (motywacja do ćwiczeń)
geny ADRB3, NRF2, GSTP1 i NFIA-AS2 (potencjał wytrzymałościowy organizmu)
gen ACTN3 (potencjał siłowy organizmu)
geny CYP19A1 i LEPR (zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń fizycznych)
gen COMT (percepcja bólu)
gen COL5A1 (ryzyko urazu ścięgna Achillesa)
Wynik
Skontaktuj się z nami
Poradnia Dietetyczna Vital rejestracja telefoniczna
kontakt@dietetykelblag.eu
Telefon
690-669-212
Adres
UNI-MED ul Gdyńska 51 Elbląg